CIA Nasıl Kuruldu

2008-09-03 17:14:00
CIA'nin Kuruluşu

Central Intelligence Agency (CIA), 2. Paylasim Savasi sirasinda faaliyet gösteren Stratejik Hizmetler Dairesi (OSS) içerisinden dogmus ve resmi olarak 1947 yilinda kurulmustur.
ABD’de istihbarat ve karsi istihbarat etkinlikleri önceleri ordu, donanma ve Federal Sorusturma Bürosu’nca (FBI) yürütülüyordu. Istihbarat etkinliklerinin daginikligi bilgi tekrari, esgüdüm eksikligi gibi ciddi sorunlar olusturuyordu. ABD Baskani Roosvelt, istihbarat etkinliklerinin tek bir merkezden yürütülmesini saglamak üzere Haziran 1942’de OSS’yi kurdu.
2. paylasim Savasi sirasinda OSS, ABD askeri birliklerinin görev yaptigi yerlerde dis istihbarat toplama ve degerlendirme islerinden sorumluydu. OSS, düsman topraklarinda karsi-propaganda ve yanlis bilgilendirme etkinlikleri yürüttü. Düsman hatlarinin gerisinde sabotaj ve tahrip eylemleri düzenleyerek direnisçilerin yönlendirilmesinde çaba harcadilar.
OSS 1945 yilinda dagitilirken, Truman yönetimi 1946’da Merkezi Haberalma ve Ulusal Haberalma Idaresi adli iki örgütün kurulmasina karar verdi. Personel gereksiniminin önemli bölümünü savas sirasinda OSS’de görev alan 12 bin kisiden olusturdu. Bu arada ABD silahli kuvvetleri de kendi istihbarat kurumlarini kurdu.
ABD Kongresi 1947’de Ulusal Güvenlik Konseyi’yle (NSC) bu kurulun yönetimi altinda çalismasi öngörülen CIA’yi kurdu.

571
0
0
Yorum Yaz